Якщо трапляється, що люди мають оплачувати тестування, тоді варто телефонувати на гарячі лінії і запитувати, чому державні лабораторії, які отримують тести коштом державного бюджету, забирають ці гроші. І також варто дізнатися, де в законодавстві це передбачено. Про це колишній керівник Центру громадського здоров'я МОЗ розповів в ефірі програми "Ти дивись!" на 24 каналі.

Зверніть увагу В Україні робитимуть 30 тисяч ПЛР-тестів на добу

На його думку, причинами такої ситуації з тестування в Україні є питання нескоординованості дій і перекладення частини відповідальності безпосередньо на самих громадян.

"Бездіяльність влади призводить до того, що українцям розповідають, ніби це вони винні, адже не носять маски і не можуть адекватно протестуватися", – зазначив він.

Черга в одну з державних лабораторій Києва: відео

Напередодні експерти організації StateWatch повідомили, що у фонді боротьби з COVID-19 залишилось 3 мільярди гривень з раніше виділених 65.

За словами Володимира Курпіти, за період, який пройшов, з виділених грошей можна було створити мережу пунктів, де здійснювати забори.

"Натомість МОЗ активно промотувало використання тестів приватними лабораторіями. І зараз переважно тестування проводять в приватних лабораторіях", – прокоментував він.

МОЗ досі не виділило гроші на виготовлення ПЛР-тестів

  • Інститут молекулярної біології НАН України розробив власні ПЛР-тести на виявлення коронавірусу. Вони коштують менше, ніж закордонні, а виготовляти їх можуть по 50 тисяч на тиждень.

  • Один тест українського виробництва коштує приблизно 250 гривень. Натомість закордонні – від 400 гривень. Втім поки Інституту молекулярної біології не дали грошей на реагенти, щоб почати виготовляти тести.

  • Експертна організація StateWatch з посиланням на лист Національної академії наук повідомила, що Інститут молекулярної біології і генетики НАН України не отримав кошти на виготовлення тест-систем для виявлення COVID-19.

  • Відомо, що у травні МОЗ "поновило переговори" з Інститутом молекулярної біології та генетики щодо виготовлення ПЛР-тестів. Максим Степанов відзначив, що НАН може виготовляти тест-системи на виявлення SARS-CoV-2.

Дивіться повне відео програми "Ти дивись!":